DERNEĞİMİZİN TANITIMI VE TARİHÇESİ

NAFOD 5 EKİM 2006 tarihinde, iki ayrı grubun dernekleşmeye çalışırken, birbirlerinden tesadüfen haberdar olması ve birleşme kararı alarak, 15 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bu üyelerden sadece birisi GSF fotoğrafçılık bölümü mezunu, diğer üyeler ise amatör olarak ve hobi amaçlı fotoğrafla ilgiliydi; Kiminin ileri derecede fotoğraf uğraşısı varken kimi fotoğraf çekmeyi bile bilmiyordu. Ama hepsinde ortak heyecan, fotoğraf çekmek, bilgilerini paylaşmak ve fotoğraf sanatını Nazillide sevdirmekti.

Kasım ayında yapılan ilk ortak serginin gördüğü ilgiyle birlikte, üye sayısı da hızla arttı. Şimdiye kadar 100 ü geçen sayıda kayıt yapıldı, çeşitli nedenlerle bugün itibariyle aktif kayıtlı üye sayısı ise 40 dır.

NAFOD, 2010 yılında “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu”na üye olarak, kurumsallığını hem ulusal hem de uluslarası alanda tescil ettirmiş oldu. 2012 yılında FIAP’ın (Uluslarası Fotoğraf Federasyonu) Uluslararası Dernekler Fotoğraf Yarışmasında dünya 12.si ve Türkiye sıralamasında 2. olmuştur. Dernek olarak bireysel çalışmalarla birlikte, üyelerle ortak olarak gerçekleşen çalışmalardan “Asırlık Çınarlar” isimli proje, Ulusal Gerontolji “Hizmet Ödülü”nü kazanmıştır. Ortak ve bireysel proje çalışmalarımız devam etmektedir.

Derneğimiz bünyesinde “Temel Fotoğraf Eğitimi” ve “Temel Dijital Fotoğraf İşleme” eğitimi yılda 2 kez düzenlene kurslarla verilmektedir. Ayrıca her yıl fotoğraf sergileri açılmakta, Nazilli dışında sergileri de konuk etmekteyiz.

NAFOD’un amacı, fotoğraf sanatı alanında Nazilli’yi bölgesel ve ulusal alanda ve nihayetinde Uluslarası platformda temsil etmek ve üyeleriyle birlikte gerekli çalışmaları yapmaktır.
NAFOD
Nazilli Fotoğraf ve Plastik Sanatlar Amatörleri Derneği
Cumhuriyet Mahallesi 296 Sokak No:10 Kat:1 09800 NAZİLLİ/AYDIN
nafod.info@gmail.com